Tην Παρασκευή 26 Ιανουαρίου οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ & Στ΄ τάξεων επισκέφτηκαν το Κέντρο Γαία στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή στην Κηφισιά. Εκεί ξεναγήθηκαν στη διαδραστική έκθεση για την κλιματική αλλαγή με τίτλο: «Κλιματική Αλλαγή και Εμείς». Με την ξενάγηση και τη συμμετοχή τους σε σχετικά προγράμματα οι μαθητές προβληματίστηκαν, αντιλήφθηκαν τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής, το βαθμό που μας επηρεάζουν, αλλά και τον τρόπο που ο καθένας ξεχωριστά μπορεί να βοηθήσει.

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τη Μόνιμη Έκθεση του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας, όπου και εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα.

Τα παιδιά επέστρεψαν με ενθουσιασμό έχοντας αποκομίσει γνώσεις, εμπειρίες και όμορφα συναισθήματα.